Fotowoltaika a pokrycie dachówką ceramiczną

Fotowoltaika na dachówce ceramicznej

Fotowoltaika cieszy się rosnącą popularnością i bez wątpienia nie ma w tym nic zaskakującego. Można oszczędzić i zadbać o ekologię – czy w takiej sytuacji potrzeba czegoś więcej? Niemniej montaż instalacji fotowoltaicznej to poważna sprawa i co najważniejsze, nie każda sytuacja jest taka sama.

Fotowoltaika na dach krytym dachówką ceramiczną

Nie będziemy skupiać się na różnych opcjach, skoncentrujemy się na dachówce ceramicznej – co, jeśli dach jest kryty taką dachówką? Od razu odpowiadając, na początek konieczne jest zamocowanie uchwytów dachówkowych. Oczywiście muszą zostać właściwie zamocowane – czyli należy je zamocować do krokwi. Ważne jest też to, że trzeba zacząć od podsunięcia dachówek pod wyższy rząd. Rozstaw możemy pominąć, ponieważ zależy od wymiarów, jakie mają panele. Pamiętaj także o tym, że ilość uchwytów zależna jest od ilości paneli.
W dalszej kolejności bierze się 4 wkręty 6 × 40 mm. Ponadto uchwyty mają wisieć tak, aby część wsporcza znajdowała się w zagłębieniu dachówki (przy założeniu, że chodzi o dachówki faliste). Nie można też wykluczyć sytuacji, w której rozstaw krokwi dachu jest inny niż wymagany rozstaw uchwytów dachówkowych. W takim przypadku konieczne jest wykonanie wzmocnienia między krokwiami. Osoba odpowiadająca za montowanie musi się tym zająć we własnym zakresie. Następny krok to zamontowanie profili szynowych wielorowkowych. Kiedy już do tego dojdzie, nie pozostaje nic innego jak zająć się panelem PV. Panel ten przykręca się dzięki uchwytom kątowym. Istotne jest też to, że należy zapobiec powstawaniu ognisk korozyjnych – skuteczna ochrona jest wtedy, gdy wszystkie elementy wykonane są z aluminium.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że działanie klem zależy od ramy panelu (grubości)? Jeżeli masz panele bezramowe, musisz postawić na klemy z podkładkami. Takie rozwiązanie pozwala na ochronę panelu przed uszkodzeniem. Załóżmy też, że masz panele z ramą aluminiową – w takich okolicznościach mamy przytwierdzanie bezpośrednio do szyny.

System dostosowujący się do oczekiwań

Jeżeli interesuje cię elastyczność, warto pomyśleć o zainteresowaniu się systemem Top-Fix. Montowanie tego systemu jest proste i co równie istotne, jest regulacja w trzech kierunkach. Można powiedzieć, że mowa o systemie, który pozwala na dopasowanie się do płytek ceramicznych – kształt nie ma znaczenia. Gdyby zależało ci na dokładniejszych informacjach, skontaktuj się z odpowiednią osobą i spokojnie o wszystko wypytaj. Dobrze też mieć na uwadze, że w sieci można znaleźć zdjęcia – zdjęcie może znaczyć więcej niż długi opis.

Szybki kontakt w sprawie oferty

Zostaw swój numer - oddzownimy

    Masz pytania? Zadzwoń do nas!

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej nt instalacji paneli fotowoltaicznych dla Twojego domu lub Twojej firmy i potrzebujesz kompleksowej wyceny  – zadzwoń do nas. Jesteś zainteresowany Dotacją Mój Prąd 3000 zł?

    Skontaktuj się z nami – nasi specjaliści służą pomocą.