Ile czasu zajmuje zwrot inwestycji w fotowoltaikę?

Założenie instalacji fotowoltaicznej jest przedsięwzięciem jednorazowym i to dosyć kosztownym. Wiąże się to z dużą ilością pojedynczych decyzji, które będą wpływać na energię dostarczaną do naszego domu przez długie lata użytkowania. Nie należy się jednak zniechęcać, ponieważ jest to dobry krok. Jednorazowy wydatek stosunkowo szybko się zwróci, a biorąc pod uwagę wydajność paneli słonecznych, będziemy z efektów zadowoleni.

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu jest niezbędnych?

Dobrze, ale fotowoltaika ile kW potrzebuje, aby skutecznie działać na co dzień? Decydując się na założenie instalacji fotowoltaicznych, należy dokładnie obliczyć, ile mocy będzie nam potrzebnej w ciągu całego roku. Można założyć, że każde 100 zł naszego rachunku miesięcznego będzie odpowiadało 2,5 kWp mocy naszej docelowej instalacji. Może to być więc zarówno 2,5, jak i 4 kWp lub też więcej. Należy oczywiście obliczyć, ile paneli fotowoltaicznych na 4 kW będzie potrzebnych, aby instalacja odpowiednio obsługiwała całe gospodarstwo. Nie warto inwestować w nadwyżkę energetyczną powyżej 20%, ponieważ z niezużytą energią nie będziemy mogli nic zrobić. Według prawa nie można jej odsprzedać.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Na standardową rodzinę 3 osobową liczy się zwykle 3 kWp mocy. Do tego finansowego przedsięwzięcia należy doliczyć również pozostałe elementy, bez których nie będzie możliwa pełna instalacja. Warto pamiętać nie tylko o panelach, ale również o falowniku i osprzęcie montażowym. Czy jednak wiemy, jak podłączyć panele fotowoltaiczne? Jeśli mamy co do tego jakiekolwiek wątpliwości, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy fotowoltaicznej, która pomoże nam zarówno dobrać, jak i odpowiednio zamontować i zainstalować pełną instalację fotowoltaiczną, będącą naszym źródłem energii przez kolejne lata. Nie warto w tej kwestii ryzykować.

Jak długo będziemy czekać na zwrot kosztów za założenie instalacji fotowoltaicznej?

Przede wszystkim warto skorzystać z dotacji Mój Prąd, którą kieruje Skarb Państwa. Dzięki niej możemy liczyć na zwrot nawet do 5 tysięcy złotych, co może pokryć do 50% całej naszej inwestycji. Warto zagłębić się w temat, szczególnie że instalacja ta jest dosyć dużym, nawet jeśli jednorazowym kosztem. Pozostały koszt instalacji warto podzielić przez nasz średni, miesięczny rachunek za prąd. W wyniku tego prostego działania otrzymamy mniej więcej czas, w jakim nasza inwestycja zwróci się całkowicie. To jednak nie tylko kwestia czasu jest w tym wypadku niezwykle interesująca – to wizja uniezależnienia się od elektrowni i życia na własny rachunek energetyczny z naturą.

Szybki kontakt w sprawie oferty

Zostaw swój numer - oddzownimy

    Masz pytania? Zadzwoń do nas!

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej nt instalacji paneli fotowoltaicznych dla Twojego domu lub Twojej firmy i potrzebujesz kompleksowej wyceny  – zadzwoń do nas. Jesteś zainteresowany Dotacją Mój Prąd 3000 zł?

    Skontaktuj się z nami – nasi specjaliści służą pomocą.