Instalacja fotowoltaiczna – czy to się opłaca?
Rosnące stawki za energię elektryczną nie zachwycają. Już obecnie rachunki za prąd nie są małe, a w ciągu najbliższych lat będą jeszcze większe. Warto się na to przygotować. Wykorzystanie do tego odnawialnych źródeł energii wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Jednym ze sposobów jest montaż systemu fotowoltaicznego, który na pewno rozważasz. Poniżej kilka argumentów, dlaczego warto to zrobić.
Minimalne rachunki za prąd
Zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii z 1 lipca 2016 roku uprawniły każdego obywatela Polski do produkcji energii na własne potrzeby w przydomowych instalacjach. Na dodatek okres produkcji i zużycia prądu nie musi się pokrywać, co umożliwia wykorzystanie w nocy energii wyprodukowanej za dnia. Tak samo nadwyżki powstałe w lecie mogą zostać użyte zimą. W związku z tym montaż własnego systemu fotowoltaicznego może zapewnić Ci sporą niezależność od sieci elektrycznej i zredukować opłaty za prąd niemal do zera.
Biorąc pod uwagę rosnące rachunki i zakładając, że będą rosnąć o 3,5% rocznie, w ciągu 15 lat Twoje oszczędności uzyskane za sprawą fotowoltaiki mogą sięgnąć niemal 50 000 zł.
Bezobsługowość i niezawodność
Mikroinstalacje fotowoltaiczne na dachach gospodarstw domowych nie wymagają obsługi czy działań serwisowych, dzięki czemu eksploatacja ich jest bardzo tania. Dodatkowo brak ruchomych części ogranicza ryzyko jakichkolwiek usterek. Długie gwarancje oferowane przez producentów komponentów systemu dają pewność co do ich niezawodności. Moduły fotowoltaiczne, które są najdroższym elementem zestawu, mają często 10-letnią gwarancję na wady ukryte oraz 25 lat gwarancji na generowaną moc.
Ochrona środowiska
Ze względu na to, że instalacja fotowoltaiczna nie generuje żadnych zanieczyszczeń — zarówno pod względem gazów, ciał stałych, jak i hałasu — korzystanie z nich jest niezwykle ekologiczne. Ilość energii wymagana do wyprodukowania modułów jest generowana przez nie w ciągu 2-3 lat, co stanowi mały ułamek czasu, w jakim mogą być wykorzystywane.
Panele fotowoltaiczne podlegają w 96% recyklingowi i nie zawierają elementów szkodliwych dla środowiska, dzięki czemu nawet po zakończeniu swojej pracy nie staną się zanieczyszczeniem zalegającym na składowisku odpadów.