Jak dobrać instalację fotowoltaiczną?
W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój fotowoltaiki. Wynika to zarówno ze wzrostu świadomości społeczeństwa odnośnie do cen prądu, jak i możliwości gromadzenia domowej energii elektrycznej ze środowiska. Panele słoneczne zawsze gdzieś tam istniały, ale stanowiły mniej przystępny sposób oszczędzania, niż stanowią dzisiaj. Decydując się na założenie instalacji paneli słonecznych u siebie w domu, warto wiedzieć przede wszystkim, jakie panele fotowoltaiczne będą dla nas najlepsze.
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać w 2020?
Inwestor staje przed kilkoma mniejszymi decyzjami, zanim całość projektu będzie mogła ujrzeć światło dzienne. Nie tylko musi postanowić, ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW będzie potrzebnych, ale również ile paneli fotowoltaicznych będzie mu niezbędnych do osiągnięcia odpowiedniego, wystarczającego poziomu energii w domu. Nie warto inwestować w nadmiar tego rodzaju energii, ponieważ pozostanie ona niespożytkowana – według prawa nie można jej nikomu odsprzedać. Jeśli więc decydujemy się na ten krok ku niezależności, musimy wszystko dobrze obliczyć, dodając do niej maksymalnie 20% nadwyżki energetycznej.
Istniejące na rynku panele fotowoltaiczne mogą być monokrystaliczne lub polikrystaliczne i to główna część wyboru, jakiego trzeba w ich przypadku dokonać. Zdecydowanie większą sprawność posiadają panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, jednakże są one też znacznie droższe. Jeśli więc chcemy oszczędzić, warto zdecydować się na mniej sprawne, ale wartościowe panele polikrystaliczne, które będą tańsze. Do wybrania konkretnego modelu modułów słonecznych można korzystać z różnych grup dyskusyjnych.
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej?
Po dobraniu modułów układu poboru energii elektrycznej z promieni słonecznych należy zastanowić się, jaka moc będzie nam potrzebna. Zwykle do polskich domów jednorodzinnych starcza moc do 10 kWp, a warto wiedzieć, że moc dobierana jest nie do dziennego, czy miesięcznego, a do rocznego zużycia. Na spokojnie można zaprojektować swoją instalację na podstawie rachunków, jakie posiadamy aktualnie za energię z elektrowni. Na każde 100 zł rachunku za prąd należy przygotować 2,5 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.
To wszystko są jednak założenia dosyć ogólne i przy samodzielnym obliczaniu wszystkie mogą być zwyczajnie obarczone sporym marginesem błędu. Jest to na tyle duża inwestycja, że warto stworzyć ją z udziałem specjalistów. Jako firma mamy doświadczenie w zakładaniu tego typu przedsięwzięć i z przyjemnością pomożemy Państwu w realizacji tego wyjątkowo trafionego w dzisiejszych czasach celu.