Net-billing, a Net-metering

Podwyżki cen prądu

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile w tym roku przyjdzie ci zapłacić za prąd? To pytanie nie jest przypadkowe i ma związek z tym, co wydarzyło się w 2017 roku. W 2017 roku doszło do przyjęcia ustawy, której celem była poprawa bezpieczeństwa energetycznego. Złośliwi mogą powiedzieć, że celem było zwiększenie wpływów do budżetu, ale to nie jest właściwy moment na rozstrzyganie sytuacji. 2021 rok przyniósł wzrost cen prądu i niestety, trzeba to zaakceptować.

O co chodzi?

Być może pojawiło się pytanie, z czego ma wynikać wzrost cen? Od razu odpowiadając, chodzi o opłatę mocową. Opłata mocowa dotyczy wszystkich, którzy pobierają prąd z Zakładu Energetycznego. Wysokość opłaty mocowej zależy od wybranej taryfy, prognoz i zużycia energii w godzinach szczytowego poboru. Załóżmy, że gospodarstwo domowe zużywa powyżej 2810 kWh rocznie. W takiej sytuacji miesięczny wzrost to 12,87 zł. Patrząc w skali roku, mamy 154,44 zł podwyżki! Jeśli zużycie wynosi np. 500 kWh rocznie, mamy 2,30 zł miesięcznego wzrostu (czyli 27,60 zł rocznie). Przykłady dotyczyły gospodarstwa domowego, ale nie oznacza to tego, że wzrost cen omija przedsiębiorców. Od tego roku przedsiębiorcy płacą 0,0937 zł więcej za każdą kWh pobraną w dni robocze. Istotne jest też to, że pod uwagę bierze się czas między 7:00 a 21:00.

Jakby tego wszystkiego było mało, opłata mocowa to nie jest wartość stała! Co roku Urząd Regulacji Energetyki musi określać stawki na przyszły rok – stawki te należy podać do końca września.

Fotowoltaika – ucieczka przed podwyżką

Zastanawiasz się nad tym, czy jest legalny sposób, który pozwoli uchronić się przed podwyżką cen prądu? Jeśli chcesz zaoszczędzić, nie ma o czym myśleć – pora zdecydować się na instalację fotowoltaiczną. Wybór instalacji fotowoltaicznej oznacza częściowe lub nawet całkowite uniezależnienie się od sieci energetycznej – panel fotowoltaiczny wytwarza prąd, który może zasilić każde urządzenie domowe. Warto też spojrzeć na sprawę z innej strony – inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną oznacza darmowy dostęp do ekologicznej energii.

Niektórzy mogą jeszcze nawiązać do możliwości finansowych – inwestycja w fotowoltaikę może wydawać się czymś poza zasięgiem finansowym. Prawda jest jednak taka, że można skorzystać z nisko oprocentowanego kredytowania. Kiedy doda się do tego wspomniane wcześniej oszczędności, sytuacja jest nad wyraz korzystna – dotychczasowe wydatki na elektryczność zastępuje kredyt.

Szybki kontakt w sprawie oferty

Zostaw swój numer - oddzownimy

    Masz pytania? Zadzwoń do nas!

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej nt instalacji paneli fotowoltaicznych dla Twojego domu lub Twojej firmy i potrzebujesz kompleksowej wyceny  – zadzwoń do nas. Jesteś zainteresowany Dotacją Mój Prąd 3000 zł?

    Skontaktuj się z nami – nasi specjaliści służą pomocą.