Ogniwo fotowoltaiczne – definicja i rodzaje
Jeżeli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, dowiedz się najpierw, z czego jest złożona. Jednym z jej głównych elementów są ogniwa (inaczej: panele) fotowoltaiczne, które odpowiadają za wytworzenie energii elektrycznej. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów ogniw, które mogą działać w nieco różny sposób. Poznaj je i dowiedz się, czym się różnią.
Co to jest ogniwo fotowoltaiczne?
Ogniwo fotowoltaiczne to jednostkowy element większej całości nazywanej panelem lub modułem. Zbudowane jest z półprzewodnika (najczęściej krzemu), w którym zachodzi przemiana energii promieni słonecznych na energię elektryczną w postaci prądu stałego. To delikatny i kruchy element, który musi być chroniony przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego nie może być wykorzystywany do pracy samodzielnie.
Ogniwa fotowoltaiczne w panelu położone są na folii PET. Na nich za to znajdują się: folia EVA oraz hartowane szyby, które mają za zadanie przyjmować wszystkie możliwe opady oraz inne elementy, które mogą znaleźć się na module fotowoltaicznym.
Rodzaje ogniw z krzemu krystalicznego
Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z krzemu krystalicznego (czyli: I generacji) są najczęściej spotykane na rynku. Oprócz nich można znaleźć także produkty skonstruowane z tellurku kadmu lub mieszaniny miedzi, indu, galu i selenu (czyli: II generacji) oraz pozbawione klasycznego złącza P-N, czyli DSSC lub organiczne z wykorzystaniem polimerów (III generacji). Jednak ze względu na ich wysoką cenę krzemowe ogniwa nadal są najpopularniejsze. Dzieli się je na:
- monokrystaliczne – wyprodukowane z monokryształu krzemu o przekroju kołowym, co oferuje największą sprawność i najwyższy temperaturowy wskaźnik mocy,
- polikrystaliczne – skonstruowane z krzemu polikrystalicznego, czyli w postaci wielu monokryształów. Charakteryzują się nieco mniejszą sprawnością, jednak przy tym mają niższą cenę.
Wybór odpowiednich ogniw fotowoltaicznych
Sytuacja w dużej mierze rozbija się o możliwości finansowe. Jednak ekspert doświadczony w fotowoltaice może dostrzec także inne zależności, dlatego warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy będą wiedzieć, jaki wybór będzie odpowiedni dla danych warunków.